Pancar ve Sağlık Açısından Yararları

pancar
pancar

Pancar:

Kök sebze grubundan pancar, 16. yüzyıldan itibaren tüketilmeye başlanmıştır. Fakat 19. yüzyıla kadar zengin besin değeri keşfedilmemiştir.
Pancar üretiminde günümüzde ilk üç ülke Amerika, Rusya ve Fransa’dır.

Besin Değeri:

-%87’si sudur ve 100 gram pancar 50 kaloridir.
-İçeriğindeki karbonhidratın %8’i glikoz ve fruktozdur. Glisemik indeksi ise 61’dir, bu nedenle orta glisemik indeksli besinler arasına girer.
-100 gr pancar 2-3 gr lif içerir.
-Diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra, folik asit (B9) değeri yüksektir.
-Demir, manganez ve potasyum içerir.

Sağlık Açısından Yararları:

Fiziksel Performans

En önemli özelliği,dayanıklılığı, fiziksel gücü arttırmasıdır. İçeriğindeki nitrat sayesinde, ağır fiziksel aktivite esnasında oksijen kullanımını limitlenmesine yardımcı olabilir. Nitrat, mitokondrinin enerji üretiminde rol oynar. (1)

Bisiklet ve koşu spor dallarıyla ilgilenen sporcular tarafından tüketilmesi önerilir, performansı artırmaya yardımcıdır. (2) (3)

Fiziksel performansın gelişimi için pancar önemli bir besin kaynağıdır.

Kalp Sağlığı

Folik asitten zengin olması nedeniyle kalp-damar hastalıkları riskini azaltır, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcıdır. (4) Yapılan bazı çalışmalar, folik asidin inme riskini de azaltabileceği yönündedir. (5)

Kalp-damar sağlığı için pancar önemli bir besin kaynağıdır.

Beyin Sağlığı

Nitrik oksit, beyne kan akışını geliştirir. Yapılan çalışmalar, nitrik oksidin, beyne kan akışını geliştirerek, öğrenme ve hafıza kapasitesi üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. (6) Bunun yanı sıra, beyin fonksiyonlarında sorun olan yaşlılara pancar gibi nitrat içeriği yüksek besinlerin yararlı olduğu bilimsel anlamda kanıtlanmıştır. (7)

Karaciğer Sağlığı

Pancar, detoksifikasyonu teşvik ederek, vücudun zararlı maddelerden temizlenmesinde rol oynar. Betainden zengin olması, yağ konsantrasyonunu azaltması sayesinde karaciğer sağlığını destekleyebilir. (8)(9) Bu nedenler doğrultusunda, pancar, karaciğer yağlanmasını önlemede önemli besinler arasındadır.

Kanser

Betanin, güçlü bir antioksidan ve iltihap önleyicidir, bu nedenle oksidatif stresin önlenmesine yardımcıdır. (10) (11) Betaninden zengin pancar, kronik inflamasyonların oluşmasını engelleyerek, özellikle kolon, mide ve göğüs kanseri riskine karşı koruyucu olabilir.

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde pancar, kansere riskini azaltabilir.

Diğer önemli yararları:
Alkali yapıda olması nedeniyle, eklemlerde birikinti oluşumunu engelleyerek, artrit (eklem iltihabı) riskini azaltır.
Zengin lif içeriği sayesinde kabızlığa iyi gelir.
Lutein ve beta karoten içeriği sayesinde göz sağlığını destekler.

Risk Grubu:

Genel olarak pancarın besin değerine bakıldığında, nedeyse herkese yararlıdır. Fakat, böbrek taşı veya hassas bağırsak sendromu olan kişiler pancar tüketmemelidir.

1 Comment

Leave a Reply