Otizm ve Hamile Kadınların Balık Tüketimi

Hamile karikatür kadına yaklaşan karikatür balık

Güncel bir araştırmaya göre hamile kadınların balık yeme alışkanlıklarının otizm ve otizm özellikli çocuklar ile bağlantılı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

Bristol Üniversitesindeki araştırmacılar, 4500 kadının katıldığı Children of the 90s çalışmasının verilerine dayanarak hamilelik döneminde cıvaya maruz kalmanın otizm nedenleri arasında olup olmadığına bakmışlardır.

Balık tüketimi, otizm ve otizm özelliklerine günümüzde bakılan en uzun vadeli çalışmalardan biri olan bu çalışmada katılımcıların kan tahlilleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, hamile kadınların cıva seviyeleri ve otizmli veya otizm özellikleri olan çocuklar arasında bir bağlantı bulunamamıştır. Cıvanın bu çalışmada gözlemlenen tek olumsuz etkisi, hamilelik döneminde balık yemeyen annelerin, özellikle kız çocuklarında yetersiz sosyal kognisyona yol açabileceğidir.

Yapılan araştırma, hamilelik döneminde haftada 2 kez balık tüketiminin önemini vurgulamaktadır. Balık türlerinde kolaylıkla cıvaya rastlanabilir ve bu beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Fakat balığın içeriğindeki D vitamini, omega-3 yağ asitleri, iyot ve selenyumun sağlık açısından yararları, cıvanın olası zararlarından daha ağır basmaktadır.

Günümüzde otizmin asıl nedeni tam olarak bilinmese de, bu güne kadar yapılan çalışmalar genetik, çevresel faktörler ve beynin gelişimi gibi birbiriyle etkileşen, kompleks nedenleri kapsamaktadır.

Otizm asıl nedenin yanı sıra, otizmli kişiler ve aileleri için yaşam kalitesini artırmak ve hayatlarını kolaylaştırmak üzerinde daha fazla araştırması yapılması gerektiğine inanmaktayım. Araştırmanın aslını okumak isteyenler için linki altta linki paylaşmaktayım.(1)

https://molecularautism.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13229-018-0215-7

1 Comment

Leave a Reply

Call Now ButtonHemen arayın