CLA-Konjuge linoleik asit

Deniz kenarında ayakta duran bir kanguru, konuşma baloncuğu içerisinde CLA’nın en fazla kanguru etinde olduğunu belirtmekte

Çoklu doymamış yağ asidi olan Konjuge linoleik asit, yani CLA, kalp-damar hastalıkları ve kilo kaybını olumlu yönde etkilemektedir. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, çoklu doymamış yağlar kötü kolesterol seviyesinin ve kan basıncını düşürerek, kişinin kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Bunun yanı sıra, CLA’nın anti-kanser etkisi olduğu bulunmuştur. “Carcoginesis” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, CLA açısından zengin gıdalarla beslenen farelerin kanser geliştirme riskinin büyük oranda azalttığı bulunmuştur.

Tavsiye edilen Günlük CLA alımı

Vücut CLA üretemez. Bu nedenle gıdalar ve/veya besin takviyesiyle alınması gerekir.
Günlük 1-3 gr CLA alımı yeterlidir. 70 kg ve üzerindeki kişiler günlük 3,5 gram CLA almalıdırlar.

Besin kaynakları

En fazla CLA içeren gıda, kanguru etidir. Avustralya Komonvelt Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu’na göre, Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation in Australia, diğer hayvansal kaynaklarla karşılaştırıldığında, kanguru eti 5 kat daha fazla CLA içerir. CLA açısından zengin diğer besinler, sığır ve kuzu gibi çimle beslenen ve geviş getiren hayvanlardan elde edilir. Et ve sütün yanı sıra CLA, yumurta, bitkisel yağlar, deniz mahsulleri ve domuz etinde bulunur.

CLA neden önemli?

Kalp-damar hastalıları riskini, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmesi nedeniyle CLA alımı önemlidir. CLA alan kişiler ayrıca cilt, kalın bağırsak, mide, göğüs ve akciğer kanserine yakalanma riskini de azaltır. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile birleştiğinde bazal metabolizma hızını artırabilir, kilo kaybına ve yağ yakmaya yardımcıdır.

Olası Yan Etkiler

Yüksek CLA seviyesi, insülin direncini uyarması nedeniyle, ciddi kilo problemleri olan kişilerin diyabet geliştirme riskinin artmasına neden olabilir. CLA, kolesterol ile etkileşim içerisinde olması nedeniyle karaciğerde kolesterol seviyesini artırabilir, bu durum safra taşı oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle olası yan etkilerinden kaçınmak için günlük alımı dikkatle izlenmelidir.

Leave a Reply

Call Now ButtonHemen arayın